Rope-skipping

Rope-skipping T.J. Sokola Přerov

CO JE ROPE SKIPPING

Rope skipping je organizovaný soutěžní sport, jenž je celosvětově rozšířen, avšak o jeho existenci se u nás příliš neví. Ve světě se konají pravidelné soutěže ať už národního, ale i mezinárodního charakteru.
Jedná se o formu sportovního „trikového“ a rychlostního skákání přes různě dlouhá švihadla určená ať už pro jednotlivce, ale i pro skupiny. Soutěžní Rope skipping se pak dělí na rychlostní skákání a free style. Free style zahrnuje prvky prováděné jedním a více cvičenci přes jedno krátké švihadlo tzv. single rope, dvěma a více cvičenci přes dvě a více švihadel - wheels a tzv. double dutch - dvě protisměrně se točící dlouhá švihadla, mezi nimiž skáče jeden a více cvičenců. Rope skipping kromě samotného skákání zahrnuje rovněž základní i náročnější gymnastické prvky.

ROPE SKIPPING V SOKOLE PŘEROV

Tento sport se do povědomí členů přerovského sokola dostal v roce 2011 díky rope skippingové sestavě "Nebe nad hlavou" vytvořené Mgr. Janou Černou-Beránkovou pro 15. všesokolský slet. Několik cvičenek skladby se začalo blíže zajímat o tento sport a ve volném čase zkoušet nové prvky. V červenci 2012 začaly první hodiny Rope skippingu s několika členy. Členská základna se však nadále rozrůstá a doufáme, že tomu tak bude i dále.
V hodinách se nejdříve cvičenci zahřejí a protáhnou, poté se postupně věnují prvkům všech výše zmíněných kategorií. V průběhu roku se zároveň učí jedna i více sestav, která slouží k různým vystoupením na veřejnosti a rope skippingových soutěžích. Členové týmu jsou vedeni k vlastní iniciativě při hledání a vymýšlení nových prvků či při tvorbě pohybových sestav. Rope skipping je kondiční cvičení zahrnující prvky gymnastiky, jejichž základy se v hodinách vyučují také.

Created and programmed by Jakub Navařík 2013